Жолчка — Википедија

mk.wikipedia.org

Жолчката (жолчно ќесе) е мал орган на долната површина на црниот дроб и е производ на лачење на хепарните клетки. Хепатичната жолчка има златно- жолта боја (поради присуство на билирубин) додека жолчката од жолчното ќесе има кафеаво- зелена боја...

инсуфициенција | Academic Dictionaries and Encyclopedias

macedonian.enacademic.com

2. неспособност

Без кои органи може да се живее ? - ЕНаука

enauka.mk

33 Жолчка. Овој орган помага во дигестијата на храната преку излачување на жолчни сокови. Понекогаш, супстанците во жолчката кристализираат и формираат камења...

Човекот може да живее без органи? | viralbox.mk

viralbox.mk

Жолчка. Овој орган помага во дигестијата на храната преку излачување на жолчни сокови. Понекогаш, супстанците во жолчката кристализираат и формираат камења...

дигестивен систем - Andriana Dimitrov

andrianadimitrov.weebly.com

4. Желудник Желудникот е мускулест орган сместен во левиот дел од стомачната празнина.

Симптомите зависат од заболениот орган

mk.surgeon-live.com

Црево - се јавува во овој орган варење, апсорпција на хранливи материи и вода.

Упатство за припрема по болести

www.alternativnamedicina.com.mk

Кај туморите и аденокарциномите независно од тоа на кој орган се лоцирани, тоа се болести на цел организам и така

Пржен пилешки дроб

vesti.mk

...супа 1 павлака за готвење 2 лажици пченкарен скроб 1 жолчка 1 китка магдонос Приготвување: Празот

Шеќерни колачи со цимет | runway

runway.mk

Премачкајте ги колачите со жолчка. Повторете и со другата половина од тестото.

Поиск реализован с помощью Yandex XML и Google Custom Search API